4 Sep 2013

WAF Worlds 2013 - RESULTS (Day 1)




2013 WAF World Championships 
Gdynia, Poland - September 4-7th, 2013


RESULTS, First Day, September 4th, 2013


JUNIOR18 MEN LEFT 50 KG
1. ALIBEK KOCHKAROV. RUSSIA
2. ARDAK KANIBAY. KAZAKHSTAN
3. TETIK HASAN. TURKEY
4. TELMAN GHAZARYAN. ARMENIA
5. AKTUYLU EREN. TURKEY
6. NEMAT VAKILOV. AZERBAIJAN
7. ULMASBEK MYKHIDDINOV. UZBEKISTAN

JUNIOR18 MEN LEFT 55 KG
1. SAYAT BESKEMPIR. KAZAKHSTAN
2. TALGATBEK RUSTEMBEK. KAZAKHSTAN
3. YURIY YUNCHYK. UKRAINE
4. DANIL FAIZULLIN. RUSSIA
5. TUZUN FATIH. TURKEY
6. SIROJIDDIN KUNISHOV. UZBEKISTAN
7. TORLAK UMMET. TURKEY
8. YAROSLAV BURTSO. UKRAINE
9. ULADZISLAU JURABAYEU. BELARUS
10. EVGENII EREMIN. RUSSIA
11. PATRYK KUBACKA. POLAND
12. HUSEYN AMANLI. AZERBAIJAN
13. HADJIEV STOYAN. BULGARIA
14. TEMUR JOBBOROV. UZBEKISTAN

JUNIOR18 MEN LEFT 60 KG
1. ARSEN KORAEV. RUSSIA
2. ALIZHAN MURATOV. KAZAKHSTAN
3. AKHMAT KARAKOTOV. RUSSIA
4. TASPINAR GOKHAN. TURKEY
5. ANDRIY RYASHKO. UKRAINE
6. FIRINCI YUSUF. TURKEY
7. NIKOLAEV YASHAR. BULGARIA
8. GIUSEPPE BASSO. ITALY
9. ANDREI HRYNIUK. BELARUS
10. ANDREI VAITSIAKHOUSKI. BELARUS
11. JOHANSSON JESPER. SWEDEN

JUNIOR18 MEN LEFT 65 KG
1. ABULASHVILI GURAM. GEORGIA
2. DAVIT STEPANYAN. ARMENIA
3. YAUHENI KAVALENKA. BELARUS
4. ALEKSANDR MUSHORYAPOV. UZBEKISTAN
5. KHASAN SLANOV. RUSSIA
6. HLIB OBOZHDA. UKRAINE
7. ZIYPAK HAMZA. TURKEY
8. GEORGIEV GEORGI. BULGARIA
9. NACHI KAZUYOSHI. JAPAN
10. OLEKSANDR KASPRUK. UKRAINE
11. EKSIOGLU ERTUGRUL. TURKEY
12. VICTOR TUAEV. RUSSIA
13. DAWID CAPALA. POLAND
14. RAMAZAN ZHAMKUROV. KAZAKHSTAN
15. MRAZ PAVEL. CZECH REPUBLIC
16. COTRIM BRUNO. BRAZIL

JUNIOR18 MEN LEFT 70 KG
1. ANDREEV SASHO. BULGARIA
2. EVGENIY SHASHKOV. RUSSIA
3. VLADISLAV ZHEGUS. UKRAINE
4. GRAVIS KASPARS. LATVIA
5. BAKYTZHAN SAPARBAYEV. KAZAKHSTAN
6. LUCUTA GHEORGHE. ROMANIA
7. DAVID KOKOEV. RUSSIA
8. OLEKSANDR TYTOV. UKRAINE
9. ALEH NAZARAU. BELARUS
10. NAGY ALEX. HUNGARY
11. LUKASZ DOBRZYNSKI. POLAND
12. CROFT JORDAN. CANADA
13. YIGIT MUSTAFA. TURKEY
14. KURT TURGUT. TURKEY

JUNIOR18 MEN LEFT 75 KG
1. ARTSEM SMIRNOV. BELARUS
2. ROMAN MANTYKA. UKRAINE
3. ZAUR DZODZIEV. RUSSIA
4. ASKHAT ISKHAKOV. RUSSIA
5. KRASOVSKIS VLADISLAVS. LATVIA
6. ALTUNCU MUSTAFA. TURKEY
7. MATEUSZ FRACKOWIAK. POLAND
8. JURCA ANDREI. ROMANIA
9. MIRASOLA FRANCESCO. ITALY
10. KARABACAK HUSEYIN. TURKEY
11. PAWEL PANIAK. POLAND

JUNIOR18 MEN LEFT 80 KG
1. MELADZE VALERIAN. GEORGIA
2. MARAT AIBAZOV. RUSSIA
3. GEORGY TAUTIEV. RUSSIA
4. BINATOV ELCHIN. GEORGIA
5. MARINOV HRISTYAN. BULGARIA
6. NICOLAESCU SORIN. ROMANIA
7. ITO MASAKI. JAPAN
8. ARTEM SEREDA. UKRAINE
9. KALNACS ARTURS. LATVIA
10. VASILI KHARAK. BELARUS
11. KARLSON ROLF JONATHAN. SWEDEN
12. HASIUC ALIN. ROMANIA
13. DUZEK MAXIM. SLOVAKIA
14. MUKHAMMED AUYEZOV. KAZAKHSTAN
15. SERHII RYZHKOV. UKRAINE
16. PAWEL HALOTA. POLAND
17. KOKSALDI M.ALI. TURKEY
18. ATAY ORHAN. TURKEY
19. YANYEK SABADOTTO. ITALY
20. KOGL MARKO. CROATIA

JUNIOR18 MEN LEFT +80 KG
1. SERGEY SHIPANOV. RUSSIA
2. PETKOV MITKO. BULGARIA
3. IVANOV PLAMEN. BULGARIA
4. J C FOURIE HENDRIK. SOUTH AFRICA
5. CEM KAVCAR ENGIN. TURKEY
6. WIAN DE BRUYN ERENST. SOUTH AFRICA
7. OSTMAN PHILIP. SWEDEN
8. NAZARIY BILINSKYI. UKRAINE
9. DMITRIY SKVORZOV. RUSSIA
10. PIOTR HARKABUZIK. POLAND
11. KRUPICA JAN. CZECH REPUBLIC
12. GEORGE MANDACHE. ITALY
13. YILDIZ ISMAIL. TURKEY
14. ARTEM ONYSHCHENKO. UKRAINE
15. HIGHAM JOE. UNITED KINGDOM
16. BAKSA JOZSEF. HUNGARY
17. TAMURA DAIKI. JAPAN

MASTER MEN LEFT 70 KG
1. KOGL DRAZEN. CROATIA
2. EDUARD BOLDYREV. RUSSIA
3. SHIOTSUKI KATSUFUMI. JAPAN
4. VITRY DAVID. FRANCE
5. ERIK SUNDE JAN. NORWAY
6. CEDER RONNY. SWEDEN
7. TAGESSON BORIS. SWEDEN
8. KOROSI TIBOR. HUNGARY
9. CINI JULIEN. UNITED KINGDOM
10. ARTUR AGADZHANYAN. RUSSIA
11. FRANCO CAPRA. ITALY
12. MAAS HARRIE. HOLLAND
13. AIDYN YESSERKEYEV. KAZAKHSTAN
14. BENITEZ FRAN. SPAIN
15. UYGUN ORHAN. TURKEY
16. UCAK YUSUF. TURKEY

MASTER MEN LEFT 80 KG
1. POWERS KEITH. USA
2. ONDER DURSUN. TURKEY
3. BROWN BOB. USA
4. HEUSE OLIVIER. BELGIUM
5. PEDRO GARCIA D L TORRE JUAN. SPAIN
6. NISHIOKA KIYOTAKA. JAPAN
7. BACK STAFFAN. SWEDEN
8. CEDERLOF FREDRIC. SWEDEN
9. FAULCONER CLAYTON. CANADA
10. SQUIRE GORD. CANADA
11. BOYRAZ YILMAZ. TURKEY
12. NAKIELSKI JAKUB. SWITZERLAND
13. OLEG TRISHKIN. RUSSIA
14. SABADOTTO FLAVIO. ITALY
15. ITO KAZUYA. JAPAN
16. MITCHELL PAUL. UNITED KINGDOM
17. GIRARD PASCAL. SWITZERLAND

MASTER MEN LEFT 90 KG
1. ALEH MATSKEVICH. BELARUS
2. ALEKSANDER LI. KYRGYZSTAN
3. ANDREY MOSOLOV. RUSSIA
4. KHVICHA KHASAYA. UKRAINE
5. SENER CEM. TURKEY
6. BIRKELAND OEYVIND. NORWAY
7. LANVERMEYER THOMAS. GERMANY
8. PALISKIS ROMUTIS. LITHUANIA
9. ERMES PAGANIN. ITALY
10. FRENZIS GASTALDELLO. ITALY
11. RISHAT DOSSAYEV. KAZAKHSTAN
12. SEVKETOGLU IZZET. TURKEY
13. HELLSTROM GORAN. SWEDEN
14. LOUKOLA TERO. FINLAND
15. LINDHOLM JOHNNY. SWEDEN
16. KELEMEN LASZLO. HUNGARY
17. KNEPP MIKE. USA
18. TAYLOR KEITH. UNITED KINGDOM
19. WOJTEK WALESKO. POLAND
20. VADYM LARIN. UKRAINE

MASTER MEN LEFT 100 KG
1. SIARHEI SERHEL. BELARUS
2. RICKETT GARRY. UNITED KINGDOM
3. SIMSEK DOGAN. SWITZERLAND
4. GELA KHUBIASHVILI. UKRAINE
5. ZUFAR TAZETDINOV. RUSSIA
6. PENNEY JEFF. CANADA
7. ANDREI NIKULIN. RUSSIA
8. LUNDGREN MAGNUS. SWEDEN
9. BALDINO ERIC. USA
10. ARNE BERG OTTAR. NORWAY
11. TALGAT ALPYSPAYEV. KAZAKHSTAN
12. TURCSANYI FERENC. HUNGARY
13. GRAVES WAYDE. CANADA
14. ANDERSSON LENNART. SWEDEN
15. PATLAR ALI. TURKEY
16. MACZ ISTVAN. HUNGARY
17. KOCAK ATILE. TURKEY
18. BUHLER UELI. SWITZERLAND
19. YEUTUKHOVICH BARYS. HOLLAND
20. DARIUSZ SUZOS. POLAND
21. KARPPINEN MARKO. FINLAND
22. ILIAS NIZAMOV. KYRGYZSTAN
23. RODRIGUEZ MARCO ANTONIO. SPAIN

MASTER MEN LEFT +100 KG
1. OLEG MELENTYEV. RUSSIA
2. BORBIL DANUT. ROMANIA
3. SERGEY KADUSHKIN. RUSSIA
4. JOHANSSON RALF. SWEDEN
5. KVIKSTAD KURT. NORWAY
6. GREAVES ALAN. UNITED KINGDOM
7. IGOR MAZURENKO. POLAND
8. ROSARIO AGOSTA. ITALY
9. ZHANAT KANBAKBAYEV. KAZAKHSTAN
10. JRVINEN JUSSI. FINLAND
11. VANA JAROSLAV. SLOVAKIA
12. ARTUR SHMOILOV. KYRGYZSTAN
13. SERHII YAVIR. UKRAINE
14. ARSEN GABRIELYAN. ARMENIA
15. DANIEL GILLES. FRANCE
16. SVENSSON ANDERS. SWEDEN
17. MAGYAR LASZLO. HUNGARY
18. LEVAN ZHAMIASHVILI. UKRAINE

GRANDMASTER MEN LEFT 75 KG
1. KUNNARI PASI. FINLAND
2. BOURQUE SYLVIO. CANADA
3. SERHII KOPITSA. UKRAINE
4. BAUMANN JUERGEN. GERMANY
5. ARSLAN SENER. TURKEY
6. ABDUALI TASTANOV. KAZAKHSTAN
7. STROUD DAN. USA
8. NELSON RANDY. USA
9. DESMEDT DIDIER. FRANCE
10. VALERIY LIM. KAZAKHSTAN

GRANDMASTER MEN LEFT 90 KG
1. BERGLUND HAKAN. SWEDEN
2. STUSEK JAROSLAV. CZECH REPUBLIC
3. MILNE ALAN. UNITED KINGDOM
4. OKTAY MAMEDOV. RUSSIA
5. ALEXANDR POZDNYAKOV. RUSSIA
6. WEST MIKE. USA
7. MANZINI RICCARDO. SWITZERLAND
8. GORAN FAHLBORG LARS. SWEDEN

GRANDMASTER MEN LEFT 100 KG
1. VLADIMIR STEPANOV. RUSSIA
2. KOEPPEN OLAF. GERMANY
3. MAZHIT ASSATOV. KAZAKHSTAN
4. IGOR SHISHKOV. UZBEKISTAN
5. FALTSJO TOMAS. SWEDEN
6. JONSSON JOHNNY. SWEDEN
7. BIAVA BRUNO. FRANCE
8. OLEKSANDR SIZONOV. UKRAINE

GRANDMASTER MEN LEFT +100 KG
1. MINABADDIN GURBANOV. AZERBAIJAN
2. ROSARIO AGOSTA. ITALY
3. OKOULOF DAVID. FRANCE
4. MYKOLA KHITSENKO. UKRAINE
5. MIKHAIL SHESHIN. RUSSIA
6. STANISLAW GRALAK. POLAND
7. JAKOBSEN KIM. DENMARK
8. LUKACIK SEN. JOSEF. CZECH REPUBLIC
9. WIESLAW JABLONSKI. POLAND
10. PAREJA RIZZARDO ROBERTO. BOLIVIA

SGRAND_MASTERS MEN LEFT 75 KG
1. WIESLAW PODGORSKI. POLAND
2. VICTOR ZAYTSEV. RUSSIA
3. CIRULIS IVARS. LATVIA
4. SCOTT DAVID. SCOTLAND
5. MACHIDA KOZO. JAPAN
6. IBRAHIMOV MUSLUM. AZERBAIJAN
7. ONDARKHAN SHULGAUOV. KAZAKHSTAN
8. NAKAHARA SEIJI. JAPAN
9. VALENTYN IERMOLENKO. UKRAINE

SGRAND_MASTERS MEN LEFT 90 KG
1. YAMAUCHI TOYONORI. JAPAN
2. NAKANO MICHIO. JAPAN
3. ANDRZEJ HYMER. POLAND
4. MUKHAMEDOLLA AGZAMOV. KAZAKHSTAN
5. PIECHOWSKI JANUSZ. POLAND
6. TROCHA JOZEF. CANADA
7. LEONID LINKOV. RUSSIA

SGRAND_MASTERS MEN LEFT 100 KG
1. PETR PROKHOROV. RUSSIA
2. FILIKIDIS PANTELIS. GREECE
3. MIKELIONIS VYDAS. LITHUANIA
4. VALENTYN ODINTSEV. UKRAINE

SGRAND_MASTERS MEN LEFT +100 KG
1. FANIS NURETDINOV. RUSSIA
2. GIULIO BERTACCHI. ITALY
3. KONSTANTY KROLIK. POLAND

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 50 KG
1. VILAYAT NAMAZZADA. AZERBAIJAN
2. ULMASBEK MYKHIDDINOV. UZBEKISTAN
3. DMITRII BASHKIRTCEV. RUSSIA

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 65 KG
1. SARIBAL ONUR. TURKEY
2. STANISLAV CHIKLIN. RUSSIA
3. ARSLAN MIKAIL. TURKEY
4. NIKITA BERDNIKOV. RUSSIA

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 80 KG
1. RISHAT ZAINETDINOV. RUSSIA
2. DMITRII OKULOV. RUSSIA

DISABLED MEN LEFT 60 KG
1. MACIEJ GRALAK. POLAND
2. SEVEN GOKHAN. TURKEY
3. ALEKSEI KAZANTCEV. RUSSIA
4. SERGEY VYATKIN. RUSSIA
5. KARADAG MUSTAFA. TURKEY
6. SOUZA VALDOMIRO. BRAZIL
7. PATRYK WETERLE. POLAND
8. FENYVESI JOZSEF. HUNGARY
9. GHARIB MAHMUD. EGYPT

DISABLED MEN LEFT 75 KG
1. OMAR NURUDINOV. RUSSIA
2. ANATOLIY SCHUSCHARIN. RUSSIA
3. URHUN YASIN. TURKEY
4. LEKIASHVILI BESIK. GEORGIA
5. SCURTU VASILE. ROMANIA
6. DMITRIY SOLYANIN. KAZAKHSTAN
7. GONCALVES CARLOS. BRAZIL
8. STROUD DAN. USA
9. OLEKSANDR POKLONSKYI. UKRAINE
10. RADEK KWIETNIEWSKI. POLAND
11. ADAM GURAZDA. POLAND

DISABLED MEN LEFT 90 KG
1. ARTEM PYSMAK. UKRAINE
2. AYDIN OMER. TURKEY
3. KJELSNES FRIVIK JOERN. NORWAY
4. MAZAK SABAN. TURKEY
5. ROJKO ZOLTAN. HUNGARY
6. KONRAD KRAWCZUK. POLAND
7. BYACHEV VANIO. BULGARIA
8. RAMADAN IHAB. EGYPT

DISABLED MEN LEFT +90 KG
1. YUSUP YUSUPALIEV. RUSSIA
2. ROBINSON TYLER. CANADA
3. AYCE SUREYYA. TURKEY
4. HOPPE ERIC. GERMANY
5. FANIS NURETDINOV. RUSSIA
6. LEVAN ZHAMIASHVILI. UKRAINE
7. WIESLAW LACKI. POLAND
8. OLEKSANDR POROSHYN. UKRAINE
9. MARQUES ERIOVALDO. BRAZIL

JUNIOR18 WOMEN LEFT 45 KG
1. KORKMAZ GULISTAN. TURKEY
2. ELVIRA DZHINIKAEVA. RUSSIA
3. PERNEZHAN SAGATILLA. KAZAKHSTAN
4. ANASTASIIA NESTERENKO. UKRAINE
5. KORKMAZ BURCU. TURKEY

JUNIOR18 WOMEN LEFT 50 KG
1. MARYNA SHULIKA. UKRAINE
2. LILIIA PETRENKO. UKRAINE
3. OLESSYA IVANOVA. KAZAKHSTAN
4. NATALIA KUZNETZOVA. RUSSIA
5. AKASLAN RABIA. TURKEY
6. ALISA PANSHANKA. BELARUS
7. BILGIC GULHAN. TURKEY

JUNIOR18 WOMEN LEFT 55 KG
1. ZALINA MOURAOVA. RUSSIA
2. OZGUN DEPER IPEK. TURKEY
3. MILYAUSHA GIMRANOVA. RUSSIA
4. DIANA BUGAY. UKRAINE
5. OZBEK SULE. TURKEY
6. VIKTORIA ZELINSKA. UKRAINE
7. SKYE HANNA. SWEDEN
8. OLIMPIA BACK. POLAND

JUNIOR18 WOMEN LEFT 60 KG
1. YEKATERINA TARASSENKO. KAZAKHSTAN
2. DIMITROVA DIMITRINA. BULGARIA
3. KRISTINA GATCOEVA. RUSSIA
4. TUGCENUR KURT FEHIME. TURKEY
5. ILYUZA GATIYAYULLINA. RUSSIA
6. LINDROTH EMELIE. SWEDEN
7. KUSNIERIKOVA ANDREA. SLOVAKIA
8. YANINA NAZARKO. UKRAINE
9. AIGANYM KAKENOVA. KAZAKHSTAN
10. ARLETA IWANCIO. POLAND
11. MENGUC MERVE. TURKEY
12. TANYA HYGRYNETS. UKRAINE

JUNIOR18 WOMEN LEFT 65 KG
1. KATERYNA SHERESHKOVA. UKRAINE
2. ZARINA TAIMAZOVA. RUSSIA
3. ANDERSSON EMMA. SWEDEN
4. ASSEL NARIK. KAZAKHSTAN
5. JULIA KALASYNIKOVA. UKRAINE
6. KABACAN BUSRA. TURKEY
7. ELVIRA SHADYRKUL. KAZAKHSTAN
8. ANDERSSON KAROLIN. SWEDEN
9. MARINA IKAEVA. RUSSIA
10. FLURI DEBORA. SWITZERLAND
11. MERCAN CEREN. TURKEY

JUNIOR18 WOMEN LEFT 70 KG
1. MARTINKOVICOVA REBEKA. SLOVAKIA
2. DZERASSA KARAEVA. RUSSIA
3. ANASTASSIYA SIVKOVA. KAZAKHSTAN
4. KUBRA YENILER AYSE. TURKEY
5. NORELIUS TOVE. SWEDEN
6. ANASTASIIA ZAVOROTNIA. UKRAINE
7. EREN BOZKURT EBRU. TURKEY
8. ELENA VASILYEVA. RUSSIA

JUNIOR18 WOMEN LEFT +70 KG
1. PIRJOL SIMONA. ROMANIA
2. IRINA BURMISTROVA. RUSSIA
3. MADINA KAIROVA. RUSSIA
4. MAGDALENA FIL. POLAND
5. LINDQVIST JESSICA. SWEDEN
6. DEMIRHAN CILEM. TURKEY
7. AIDANA AMANKELDIYEVA. KAZAKHSTAN

MASTER WOMEN LEFT 60 KG
1. REJANE DE SOUZA CHRIS. BRAZIL
2. ELIZAVETA POLOVNIKOVA. RUSSIA
3. JOHANSSON ANN. SWEDEN
4. NYGAARD ERIKA. NORWAY
5. THYSELL MARI. SWEDEN
6. NATALIA LESKOVA. RUSSIA
7. SRAMKOVA RADKA. CZECH REPUBLIC
8. ICHIKAWA SHIZUKO. JAPAN

MASTER WOMEN LEFT 70 KG
1. ISAKSSON JOHANNA. SWEDEN
2. LAITURI PIRJO. SWEDEN
3. OLGA IAROSLAVTSEVA. KYRGYZSTAN
4. BOZENA CICHOPEK. POLAND
5. LOPES LUCILENE. BRAZIL
6. NATALIA MOSOLOVA. RUSSIA
7. HUSSEIN FATIMA. EGYPT
8. SONIA TURZYNIECKA. POLAND

MASTER WOMEN LEFT 80 KG
1. NATALIA SMIRNOVA. RUSSIA
2. KAETTSTROEM CAMILLA. GERMANY
3. LARISA BOROVINSKAYA. RUSSIA

MASTER WOMEN LEFT +80 KG
1. PIRJOL MIRELA. ROMANIA
2. EWA LACKA. POLAND
3. MUSTAFA JIHAN. EGYPT

JUNIOR_DISABLED WOMEN LEFT 50 KG
1. KRISTINA GOVOROVA. RUSSIA
2. MARINA KRIVONOGIH. RUSSIA

DISABLED WOMEN LEFT 60 KG
1. REJANE DE SOUZA CHRIS. BRAZIL
2. TATIANA BRAZGINA. RUSSIA
3. HADZHIEVA LADA. BULGARIA
4. AVTUHOVIC SIMONA. LITHUANIA
5. KRISTINA GOVOROVA. RUSSIA

DISABLED WOMEN LEFT 70 KG
1. ALEKSANDRA AKAEVA. RUSSIA
2. SONIA TURZYNIECKA. POLAND

DISABLED WOMEN LEFT +80 KG
1. STOYANOVA EMILYA. BULGARIA

DISABLED WOMEN RIGHT +80 KG
1. STOYANOVA EMILYA. BULGARIA

source: Armpower.net

info: VISNIA